Holowanie niesprawnego samochodu na lince. Możliwe zagrożenia


Usterka może zdarzyć się w każdym, nawet nowym i pozornie sprawnym, samochodzie. Niekiedy jest ona na tyle poważna, że konieczne jest przeprowadzenie holowania.

Niezależnie od tego, czy zadbamy o nie we własnym zakresie, czy wezwiemy pomoc drogową, istotne jest zachowanie ważnych zasad bezpieczeństwa. W naszym artykule rozwiewamy często pojawiające się wątpliwości i wyjaśniamy, czy można holować niesprawny samochód i jakie ewentualne zagrożenia może to za sobą nieść. 

Holowanie od podstaw

Holowanie jedynie pozornie jest sprawą prostą. Aby cały proces został przeprowadzony efektywnie i zgodnie z obowiązującym prawem, należy wziąć pod uwagę wiele różnych elementów. O czym pamiętać przede wszystkim? Np. o tym, że pojazd holujący powinien być znacznie cięższy od auta holowanego, a także, że żadnego auta nie można przemieszczać jeśli leje się z niego płyn. Ze specjalistycznego holowania należy skorzystać za każdy razem, gdy w naszym samochodzie dojdzie do zerwania paska wieloklinowego, uszkodzenia cewki zapłonowej lub do przegrzania, czy nawet zatarcia silnika. Taki proces jest wskazany także wtedy, gdy pomyłkowo zatankowaliśmy niewłaściwe paliwo i konieczne jest wyczyszczenie instalacji.

Holowanie – zagrożenia

Niestety, nawet dobrze zaplanowane i przeprowadzone zgodnie z zasadami holowanie, może wiązać się z pewnymi zagrożeniami i ryzykiem. Jest to przecież działanie trudne do przewidzenia i zależne od wielu, często zmieniających się czynników. Podstawowy element, o którym należy pamiętać, brzmi: nie każdy pojazd może być holowany. Istotną rolę odgrywa tu ocena stanu technicznego i ogólnej możliwości poruszania się oraz porównanie naszych obserwacji z obowiązującymi przepisami. Okazuje się bowiem, że samochód, który ma uszkodzone elementy układu kierowniczego, elementy układu hamulcowego, czy świateł, nie może zostać holowany. Dlaczego?

Warto pamiętać, że chociaż większa odpowiedzialność spoczywa na aucie „z przodu”, czyli aucie holującym, to równie ważna jest reakcja pojazdu znajdującego się „z tyłu”, czyli pojazdu holowanego. Właśnie dlatego tak ważna jest jego ogólna sprawność. Szczególną rolę w bezpiecznym holowaniu odgrywają układy hamulcowy i kierowniczy, ponieważ to one zapewniają odpowiednie naprężenie linki, zwłaszcza podczas dojeżdżania do skrzyżowania i opuszczania go. Bez tej podstawowej sprawności cała trasa byłaby pełna zagrożeń dla obu stron, a jazda – pełna szarpań i zakłóceń. Dodatkowo brak odpowiedniego oświetlenia mógłby wprowadzać w błąd innych uczestników ruchu, a nawet przyczynić się do kolejnego wypadku. Warto wówczas skorzystać  z lawety.

Nasza oferta…pomoc drogowa KRAUZOWICZ

Biorąc pod uwagę zagrożenia, jakie czekają na drogach, a także sam proces holowania, w większości sytuacji warto skorzystać z pomocy drogowej. Jeśli szukasz firmy, która zadba o Twoje auto w każdej sytuacji, skorzystaj z naszej oferty. Nasi specjaliści mają odpowiednie przygotowanie i wiedzę, a usługi świadczone są w systemie całodobowym. Niewątpliwą zaletą naszej firmy jest szybka pomoc, a także fakt, że holujemy pojazdy różnego typu i różnej wielkości. Nasze usługi świadczymy przede wszystkim w miejscowościach, takich jak Trybsz, Nowy Targ, Białka Tatrzańska, Biały Dunajec, Bukowina Tatrzańska, Chabówka, Czarny Dunajec, Gronków, Klikuszowa, Poronin, Rdzawka, Rogoźnik, Sieniawa, Szaflary, Zakopianka. I choć nikomu nie życzymy problemów w trasie, to w razie ich wystąpienia, zachęcamy do kontaktu.