Laweta czy holowanie – co wybrać?

Każdy kierowca przynajmniej raz w życiu miał do czynienia z sytuacją, w której jego samochód odmówił posłuszeństwa.

Wypadek samochodowy czy zwykła awaria sprawiają, że auto nie nadaje się do dalszej jazdy. Co wtedy zrobić? Jak przetransportować samochód do mechanika i jak wrócić do domu? Istnieje kilka możliwości, z których najpopularniejsze jest holowanie lub skorzystanie z opcji lawety.

Kiedy nie można holować samochodu?

Holowanie pojazdu to jedna z popularnych form transportowania uszkodzonego pojazdu. To nic innego jak ciągnięcie drugiego pojazdu za pomocą przystosowanej do tego liny. Aby holowanie było zgodne z obowiązującymi przepisami prawa drogowego trzeba pamiętać o oznaczeniu pojazdu holowanego odblaskowym trójkątem z tyłu po lewej stronie, a w przypadku, kiedy widoczność jest słaba, należy włączyć światła pozycyjne. Ponadto odległość między po pojazdem holującym a holowanym, musi wynosić na połączeniu sztywnym 3 metry, a na giętkim od 4 do 6 metrów. Bardzo istotna jest też prędkość, która w przypadku holowania w obszarze zabudowanym wynosi 30 km/h, a poza obszarem zabudowanym 60 km/h. Pojazdy muszą być połączone w taki sposób, aby nie doszło do nieoczekiwanego odczepienia pojazdu, co może doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji na drodze. Najlepszą opcją na holowanie jest skorzystanie z profesjonalnej firmy świadczącej usługi pomocy drogowej oraz ma doświadczenie w holowaniu pojazdów. Dlaczego? Ponieważ niektóre pojazdy po prostu nie mogą być holowane. Dotyczy to aut z uszkodzonym układem kierowniczym, uszkodzonymi hamulcami, bez sprawnego oświetlenia, ale również samochodów z automatyczną skrzynią biegów. Nie opłaca się też holować pojazdów z silnikiem hybrydowym, samochodów z napędem 4 × 4 czy aut z zawieszeniem pneumatycznym. Ewentualne szkody, które mogą zostać wyrządzone podczas holowania, przekroczą znacząco budżet na naprawę. W tych sytuacjach zaleca się skorzystanie z opcji lawety, dostępnej zazwyczaj w ramach posiadanego ubezpieczeni assistance samochodu.

Korzyści ze skorzystania z lawety

Holowanie pojazdu, choć znacznie tańsze niż laweta może doprowadzić do wystąpienia dodatkowych uszkodzeń naszego samochodu, co na pewno będzie miało przełożenie w kosztach naprawy auta. Dlatego, jeśli nie chcemy, aby naprawa kosztowała nas więcej, niż tego wymaga, warto skontaktować się z ubezpieczycielem i skorzystać z usługi pomocy drogowej, która przybędzie na miejsce zdarzenia i przetransportuje bezpiecznie na lawecie nasz samochodów do serwisu czy mechanika samochodowego. Nasza firma holuje pojazdy z miejscowości takich jak: Nowy Targ, Klikuszowa, Szaflary, Biały Dunajec, Poronin, Ludźmierz, Stare Bystre, Rdzawka, Chabówka, Rabka Zdrój, Gronków, Waksmund, Ostrowsko, Łopuszna, Harklowa, Trybsz, Bańska Niżna, Bańska Wyżna, Bór, Krauszów i Czarny Dunajec.

Specjalistyczny system mocowania w auto lawetach to gwarancja stabilności dla przewożonego pojazdu. Samochód podczas holowania może odczepić się z linki, co może stanowić zagrożenie dla ruchu innych pojazdów na drodze. Ponadto manewrowanie jednym pojazdem jest łatwiejsze niż kontrolowanie dwóch pojazdów podczas holowania. Auto laweta, sprawdzają się nie tylko na krótkie trasy, ale też dłuższe, które wymagają transportu samochodu do innego kraju. Warto pamiętać, że usługi lawetą nie są wcale drogie. To zdecydowanie lepsza opcja niż samodzielne transportowanie samochodu szczególnie jeśli nie posiadamy nawet minimalnej wiedzy w tym zakresie. Bezpieczeństwo jest najważniejsze, podobnie jak sprawny transport auta, dlatego skorzystać z usługi lawety razem z kierowcą, niż wypożyczyć samą lawetę lub holować pojazd na własną rękę.